Snart skal du indrapportere brug og spild af plastgranulat
Fra 2026 bliver det et krav for plastvirksomheder årligt at indrapportere deres brug og estimerede spild af plastgranulat til EU’s kemikalieagentur ECHA. Det sker som følge af nye regler i REACH-forordningen, der skal begrænse udledningen af mikroplast. Læs om hvad det betyder for din virksomhed her.

Reglerne gælder alle, der bruger plastgranulat i form af pellets, flager eller pulver som råmateriale i plastproduktion. Allerede fra 17. oktober 2025 skal leverandører af pellets fremlægge information om korrekt brug og bortskaffelse – og senest den 31. maj 2026 skal producenter af plastprodukter have rapporteret deres forbrug og spild for det foregående år.
Indrapporteringen skal blandt andet indeholde:
- Info om hvad granulatet er brugt til
- Generiske oplysninger om polymererne (CAS-no.)
- Et skøn over mængden, der er udledt til miljøet – inkl. under transport
Baggrund: Mikroplastrestriktionen i REACH-forordningen
De nye krav til plastgranulat er en del af EU’s mikroplastrestriktion under REACH-forordningen, som trådte i kraft den 17. oktober 2023. Restriktionen skal reducere udledningen af mikroplast til miljøet. Plastgranulat er ikke forbudt, men er omfattet af skærpede krav til mærkning, information og årlig rapportering, fordi spild i forbindelse med transport og håndtering er en væsentlig kilde til mikroplastforurening.
Formålet med rapporteringskravene er både at overvåge udledningen af mikroplast og at opbygge et bedre vidensgrundlag om brugen af plastgranulat i industrien.
På Miljøstyrelsens hjemmeside vil du inden længe kunne følge med i den officielle implementering af reglerne og finde opdaterede vejledninger. Indtil da kan du læse mere om rapporteringskrav til ECHA her.
Har du brug for vejledning, er det muligt at kontakte Miljøstyrelsens REACH Helpdesk på mail: REACHspm@mst.dk.
Hold dig opdateret
Plastindustrien holder dig løbende orienteret i vores nyhedsbreve med relevant viden, konkrete eksempler og påmindelser om vigtige frister, så du sikkert kan navigere i de nye krav.
Den 7. maj kl. 10-11 holder Plastindustrien et webinar, der giver dig overblik over, hvad kravene betyder i praksis – og hvornår du skal gøre hvad.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

17. juni 2026
Tal for vores plastforbrug bygger på en virkelighed, der har ændret sig
Danmarks Statistik har sat tal på danskernes brug af plast. Analysen er værdifuld, men den afspejler i høj grad tiden før de nye krav til sortering, genanvendelse og producentansvar. Derfor bør tallene læses som et billede af fortiden – ikke af den omstilling, der er i gang.
Læs mere

22. maj 2026
Plastdagen 2026 satte fokus på robusthed i en usikker tid
Hvordan bliver plastvirksomheder mere robuste i en verden præget af geopolitisk uro, cybertrusler og øget konkurrence? Det var omdrejningspunktet, da godt 200 medlemmer og aktører fra plastbranchen torsdag den 21. maj var samlet til Plastdagen 2026 i Industriens Hus.
Læs mere

21. maj 2026
AddiThy vinder Plastprisen 2026
Vinder af Plastprisen 2026 blev AddiThy, der udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
Læs mere