ROBOTBRAG 2026: Oplev de nyeste robotløsninger til industrien
Hvordan kan robotter og AI styrke produktion og robusthed i forsyningskæden samt konkurrenceevnen i industrien? Det er omdrejningspunktet, når Teknologisk Institut og DIRA – Dansk Robot Netværk inviterer til ROBOTBRAG 2026 den 7.–8. maj i Odense Congress Center.

ROBOTBRAG samler hvert år centrale aktører fra den danske robotbranche til to dage med inspiration, viden og netværk. Her mødes virksomheder, forskere, udviklere og studerende for at opleve den nyeste robotteknologi i praksis, udveksle erfaringer og diskutere, hvordan automation kan styrke dansk industri. Konferencen byder på oplæg, demonstrationer og dialog på tværs af branchen – fra etablerede virksomheder til nye robotstartups.
Konferencen arrangeres af Teknologisk Institut og Dira – Dansk Robot Netværk.
(Tilmelding er gratis – du kan tilgå linket nederst her på siden).
Torsdag den 7. maj
Første dag har fokus på virksomheder, der vil styrke deres produktion og fremtidssikre forretningen. Du kan blandt andet:
- Opleve nye robotløsninger ‒ bl.a. den humanoide Unitree G1-robotten
- Få indsigt i strategier for robust robotanvendelse
- Gå i dialog med uvildige robot- og automationsspecialister fra Teknologisk Institut
- Møde robotindustriens førende udviklere og forhandlere på DIRA Business
- Opleve spirende robotvirksomheder i startup-teltet
- Netværke med de centrale aktører i den danske robotbranche
Fredag den 8. maj
Anden dag har fokus på læring, teknologi og kompetenceudvikling ‒ målrettet både virksomheder, studerende og ledige. Her kan du blandt andet:
- Opbygge nye kompetencer og konkurrencefordele gennem dedikerede teknologi-workshops
- Finde inspiration til en karriere i spændingsfeltet mellem teknologi og håndværk
- Opleve konkrete robotløsninger i praksis
Vil du vide mere?
På Teknologisk Instituts hjemmeside kan du læse mere om programmet, konferencespor og praktiske informationer.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

21. august 2026
Programmet for Netværksdagen 2026 er klar
Den 23. september samler vi Plastindustriens medlemmer på Hindsgavl til en Netværksdag, der bliver startskuddet til en ny måde at samle medlemmerne på. Se programmet og tilmeld dig nu.
Læs mere

11. august 2026
Nye EU-regler for emballage
Fra den 12. august 2026 gælder nye regler om emballage. Her får du et kort overblik over de vigtigste ændringer, og hvad de betyder for din virksomhed.
Læs mere

17. juni 2026
Tal for vores plastforbrug bygger på en virkelighed, der har ændret sig
Danmarks Statistik har sat tal på danskernes brug af plast. Analysen er værdifuld, men den afspejler i høj grad tiden før de nye krav til sortering, genanvendelse og producentansvar. Derfor bør tallene læses som et billede af fortiden – ikke af den omstilling, der er i gang.
Læs mere