Producentansvaret skal være materialeneutralt
Plastindustrien støtter klare og stabile rammer for producentansvaret, men advarer mod at favorisere bestemte materialer.

Christina Busk
Reglerne skal give virksomhederne incitament til at vælge de miljø- og klimamæssigt bedste løsninger, siger Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien.
Regeringen har fremsat et lovforslag om en ny model for producentgebyrer, som skal sikre virksomhederne en mere gennemsigtig og fast pris for kommunernes håndtering af emballageaffald.
Plastindustrien støtter ambitionen om større gennemsigtighed og forudsigelighed i producentansvaret. Klare og stabile rammer er afgørende for, at virksomhederne kan planlægge langsigtet og investere i cirkulært design og brug af genanvendt materiale i praksis.
Det siger miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Christina Busk.
– Reglerne skal give virksomhederne incitament til at vælge de miljø- og klimamæssigt bedste løsninger frem for at skulle bruge energien på administration og ugennemsigtige regninger.
Bør være materialeneutralt
Samtidig bemærker Plastindustrien, at lovforslaget indebærer en politisk prioritering om, at gebyret for glasemballage specifikt skal reduceres markant. Det undrer Christina Busk.
Producentansvaret bør være materialeneutralt og ikke tilskynde til bestemte materialevalg gennem en nedsættelse af gebyrer på nogle materialetyper frem for andre.
Christina Busk, miljøpolitisk chef, Plastindustrien
– Når virksomheder vælger emballagemateriale, skal det ske ud fra en samlet vurdering af hensynet til fødevaresikkerhed, forbrugersikkerhed, funktionalitet og miljøhensyn. Producentansvaret bør derfor være materialeneutralt og ikke tilskynde til bestemte materialevalg gennem en nedsættelse af gebyrer på nogle materialetyper frem for andre, siger hun.
Hun understreger, at en særskilt begunstigelse af ét materiale risikerer at forrykke balancen i emballagemarkedet og skabe utilsigtede effekter, som ikke nødvendigvis gavner miljøet eller genanvendelsespotentialet.
– Rammerne for producentansvaret bør understøtte lige konkurrencevilkår og sikre, at materialevalget træffes på et fagligt og miljømæssigt grundlag. Ikke som følge af politisk bestemte prisforskelle, siger Christina Busk.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

11. marts 2026
Plastdagen 2026: Når sikkerhedspolitik bliver erhvervspolitik
Hvordan påvirker en mere usikker verden danske virksomheders strategiske handlerum? Det spørgsmål sætter direktør i Erhvervslivets Tænketank Maria Tarp fokus på, når hun går på scenen til Plastdagen 2026.
Læs mere

25. februar 2026
Uddannelse er centralt for vores branche
Plastindustrien er en branche i konstant forandring. Nye teknologier og en mere cirkulær produktion stiller krav til, at vi udvikler vores færdigheder. I fremtiden bliver det endnu mere afgørende for virksomhedernes konkurrenceevne, at medarbejderne har de rette kompetencer.
Læs mere

20. februar 2026
Producentansvaret skal være materialeneutralt
Plastindustrien støtter klare og stabile rammer for producentansvaret, men advarer mod at favorisere bestemte materialer.
Læs mere