Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger
Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève sluttede natten til fredag uden resultat. Plastindustrien kalder det en skuffelse, da behovet for at håndtere den globale plastforurening er stort.

Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève endte natten til fredag uden en aftale.
– Verden havde brug for en aftale nu – ikke først om flere år. Derfor er vi meget skuffede. Vi har brug for en bæredygtig produktion af plast samtidig med, at der tages hånd om den eksisterende plastforurening. Det kan kun løses af alle verdens lande i et stærkt samarbejde, siger Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien.
– Desværre stod enkelte lande meget stejlt på meget få krav, og andre på meget ambitiøse krav, og det forhindrede, at vi kunne få alle lande med. Derudover var der uenighed om finansieringen. Men plastforurening kender ingen grænser, og globale udfordringer kræver globale løsninger, hvor alle er med.
Danske virksomheder fortsætter indsatsen
Plastindustrien er den danske brancheforening for næsten 300 plastforarbejdende virksomheder samt leverandører af de maskiner og råvarer, som industrien bruger.
Brancheforeningen understreger, at danske virksomheder allerede er langt fremme med løsninger inden for cirkulært design, højere genanvendelse og mere ansvarlig brug af plast. Men uden en global aftale frygter foreningen, at effekten af disse initiativer bliver begrænset.
– I danske plastvirksomheder fortsætter vi naturligvis arbejdet med at udbrede de grønne og innovative løsninger, som verden har brug for. Men det ville have haft større effekt, hvis hele verden var enig om løsningen, siger Christina Busk.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

17. juni 2026
Tal for vores plastforbrug bygger på en virkelighed, der har ændret sig
Danmarks Statistik har sat tal på danskernes brug af plast. Analysen er værdifuld, men den afspejler i høj grad tiden før de nye krav til sortering, genanvendelse og producentansvar. Derfor bør tallene læses som et billede af fortiden – ikke af den omstilling, der er i gang.
Læs mere

22. maj 2026
Plastdagen 2026 satte fokus på robusthed i en usikker tid
Hvordan bliver plastvirksomheder mere robuste i en verden præget af geopolitisk uro, cybertrusler og øget konkurrence? Det var omdrejningspunktet, da godt 200 medlemmer og aktører fra plastbranchen torsdag den 21. maj var samlet til Plastdagen 2026 i Industriens Hus.
Læs mere

21. maj 2026
AddiThy vinder Plastprisen 2026
Vinder af Plastprisen 2026 blev AddiThy, der udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
Læs mere