Plastindustrien ønsker glædelig jul og godt nytår
Hvid jul og sne på kælkebakken er der nok ikke udsigt til, men fra Plastindustrien skal der selvfølgelig lyde en julehilsen. Alle medlemsvirksomheder, samarbejdspartnere og øvrige aktører i branchen ønskes en rigtig glædelig jul og et godt nytår.

Julen står for døren, og når julefreden så småt sænker sig, håber vi, at I får mulighed for at holde en velfortjent pause og nyde juledagene med familie og venner.
Tak for den store opbakning og det gode samarbejde gennem året. Det har været en fornøjelse at møde jer rundt om i landet og mærke den store interesse for vores arrangementer og fælles indsatser. Vi ser frem til at fortsætte det gode samarbejde i 2026 med nye aktiviteter på tværs af branchen.
Plastindustriens sekretariat holder lukket i juleferien og er tilbage på kontoret mandag den 5. januar. Skulle der opstå spørgsmål eller forhold, som ikke kan vente til efter juleferien, er du velkommen til at kontakte pressechef Martin Wøldike på tlf. 2024 3718 eller adm. direktør Thomas Drustrup på 2949 4608.
Glædelig jul og godt nytår!
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

29. september 2026
Godt med loft over kommunernes affaldsregning til virksomheder – men kvalitet skal også tænkes ind
Plastindustrien hilser det velkommen, at regeringen vil indføre et fast loft over, hvor meget kommunerne kan opkræve virksomhederne for håndteringen af emballageaffald. Brancheorganisationen har længe efterlyst en model, der sikrer et mere gennemsigtigt og effektivt producentansvar.
Læs mere

24. september 2026
Se billeder og højdepunkter fra Netværksdagen 2026
Plastindustriens nye strategiske fora var i fokus på Netværksdagen 2026. Medlemmer fra hele plastbranchen bidrog med konkrete input til, hvad foraene skal arbejde med, og hvordan de skal fungere. Som altid var der god tid til netværk på tværs af branchen.
Læs mere

11. august 2026
Nye EU-regler for emballage
Fra den 12. august 2026 gælder nye regler om emballage. Her får du et kort overblik over de vigtigste ændringer, og hvad de betyder for din virksomhed.
Læs mere