Snart lyder startskuddet til EuroSkills 2025
Lige om lidt går Danmarks største uddannelsesevent nogensinde i gang – og Plastindustrien er selvfølgelig med. Her får tusindvis af unge, forældre og lærere mulighed for at opleve plastfagene i praksis på vores fælles stand sammen med Værktøjsindustrien.

Ved EuroSkills i Herning den 10.-12. september sætter Plastindustrien og Værktøjsindustrien spot på erhvervsuddannelserne plastmager og værktøjsmager – og giver de besøgende på vores fælles stand mulighed for at komme helt tæt på de materialer, maskiner og processer, der bliver anvendt i fagene.
På standen kan man prøve kræfter med flere af plastens muligheder og teknologier:
- Støb dine egne solbriller – med værktøj fremstillet af Idé-Pro
- Design din egen disc golf-disc – støbt af genanvendte materialer fra AMMEGA, og selve værktøjet fremstillet af Uni-Technology.
- Oplev en sprøjtestøbemaskine fra Arburg i drift
- Se en CNC-fræser fra Masentia i aktion
På standen kan man også deltage i en konkurrence om at vinde en helikoptertur – sponsoreret af Plastforum/Nordiske Medier – samt andre flotte præmier.
Mød lærlinge og virksomheder
Standen bemandes af lærlinge fra hele landet – blandt andet fra LEGO, Kellpo, Faerch, SP Moulding, Ammega, Oticon, VP Tooling, KIFA Plast, Uni-Technology, Novo Nordisk, Sønderborg Værktøjsfabrik, Gruber, Grundfos og Envases Europe A/S. De viser teknikker, svarer på spørgsmål og deler deres erfaringer fra plastbranchen.
Du kan også møde repræsentanter fra flere af branchens stærke uddannelsesinstitutioner: Skive College, NEXT og Den Jyske Håndværkerskole.
Tak til alle sponsorer og samarbejdspartnere
EuroSkills er en oplagt mulighed for at styrke rekrutteringen til plastbranchens erhvervsuddannelser. Som branche er vi afhængige af at tiltrække nye, dygtige faglærte – og på EuroSkills kan vi inspirere næste generation og vise, hvor mange karriereveje plastmageruddannelsen åbner.
En lang række sponsorer og samarbejdspartnere har medvirket til at skabe en stand med liv, aktivitet og professionelt udstyr.
Tusind tak til:
Kom forbi standen og se plastfagene i aktion
Plastindustriens stand er åben for alle besøgende, der ønsker at lægge vejen forbi EuroSkills. Her kan du opleve plastbranchens uddannelser, teknologier og engagerede lærlinge helt tæt på.
Læs mere om arrangementet og praktisk info her.
Danmarks største uddannelsesevent
EuroSkills er det officielle europamesterskab for unge faglærte under 25 år. I 2025 holdes mesterskabet i MCH Messecenter Herning den 10.–12. september, og det bliver det største uddannelsesevent i Danmark nogensinde. Her konkurrerer hundredvis af unge fra hele Europa i mere end 30 forskellige fag. Arrangementet er åbent og gratis for alle.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

21. august 2026
Programmet for Netværksdagen 2026 er klar
Den 23. september samler vi Plastindustriens medlemmer på Hindsgavl til en Netværksdag, der bliver startskuddet til en ny måde at samle medlemmerne på. Se programmet og tilmeld dig nu.
Læs mere

11. august 2026
Nye EU-regler for emballage
Fra den 12. august 2026 gælder nye regler om emballage. Her får du et kort overblik over de vigtigste ændringer, og hvad de betyder for din virksomhed.
Læs mere

17. juni 2026
Tal for vores plastforbrug bygger på en virkelighed, der har ændret sig
Danmarks Statistik har sat tal på danskernes brug af plast. Analysen er værdifuld, men den afspejler i høj grad tiden før de nye krav til sortering, genanvendelse og producentansvar. Derfor bør tallene læses som et billede af fortiden – ikke af den omstilling, der er i gang.
Læs mere















