Kæmpe skuffelse over manglende global aftale om plastforurening
Verden har brug for en global aftale mod plastforurening – men desværre blev de afsluttende forhandlinger om en FN-traktat i den sydkoreanske by Busan ikke afsluttet med en aftale. Det er en stor skuffelse, mener Plastindustrien.

– Vi er dybt ærgerlige over, at der ikke er landet en aftale. Plastforurening er en global udfordring, som kræver en global løsning. Uden en samlet aftale risikerer vi, at problemerne bliver grebet vidt forskelligt an og med meget varierende ambitionsniveauer rundt om i verden, siger Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien.
Plastindustrien havde håbet på en aftale, der blandt andet havde sikret:
- Større krav og incitament til at designe cirkulære plastløsninger
- Krav om genanvendt materiale i visse produkter
- Stærkere fokus på globale producentansvar
- Fælles globale standarder for kvaliteten af genanvendte materialer
– Vi har brug for klare globale rammer, der fremmer de cirkulære løsninger og får os alle sammen til at betragte plast som en værdifuld ressource, ikke som affald. En manglende aftale er desværre en tabt mulighed for at sætte en fælles retning, der kunne gøre en reel forskel for miljøet. Vi skal have endnu mere genanvendt materiale i produktionen og øge incitamenterne til at designe mere cirkulært. Plast spiller en uundværlig rolle i samfundet og den grønne omstilling, blandt andet i vindmølleproduktion, energibesparelser og sundhedsvæsenet. Derfor skal vi også sikre en ansvarlig brug og genanvendelse af plast frem for at se det som et materiale, der skal bekæmpes, siger Christina Busk.
Danmark og EU kan gå foran
Danmark og EU er allerede på vej med strengere krav til blandt andet genanvendt materiale i emballager og et producentansvar, der skal styrke incitamenterne til at designe plastprodukter mere ansvarligt og cirkulært. Plastindustrien mener, at Danmark og EU bør dele sine erfaringer med de lande, der stadig mangler ressourcer og løsninger til at udvikle effektive cirkulære økonomier.
– Vi kan ikke vente på, at hele verden bliver enige. Danmark og EU må fortsat gå forrest med de gode eksempler og arbejde for at udbrede dem til andre dele af verden, men det er svært at skabe globale forandringer uden en fælles international aftale, siger Christina Busk.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

17. juni 2026
Tal for vores plastforbrug bygger på en virkelighed, der har ændret sig
Danmarks Statistik har sat tal på danskernes brug af plast. Analysen er værdifuld, men den afspejler i høj grad tiden før de nye krav til sortering, genanvendelse og producentansvar. Derfor bør tallene læses som et billede af fortiden – ikke af den omstilling, der er i gang.
Læs mere

22. maj 2026
Plastdagen 2026 satte fokus på robusthed i en usikker tid
Hvordan bliver plastvirksomheder mere robuste i en verden præget af geopolitisk uro, cybertrusler og øget konkurrence? Det var omdrejningspunktet, da godt 200 medlemmer og aktører fra plastbranchen torsdag den 21. maj var samlet til Plastdagen 2026 i Industriens Hus.
Læs mere

21. maj 2026
AddiThy vinder Plastprisen 2026
Vinder af Plastprisen 2026 blev AddiThy, der udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
Læs mere