Hvilke kompetencer er der brug for i fremtidens plastbranche?

Kravene til danske plastvirksomheder ændrer sig markant i disse år, og behovet for nye kompetencer vokser. Plastindustrien kortlægger lige nu branchens behov – men vi mangler svar fra flere virksomheder.

Plastindustrien gennemfører lige nu en kompetenceanalyse, hvor medlemsvirksomhederne bliver spurgt om deres nuværende og fremtidige behov for kompetencer og arbejdskraft.

Hvis I ikke har svaret endnu, kan I stadig nå det – vi har brug for jeres input.

Plastindustrien bruger de samlede svar som grundlag for dialogen med uddannelsesinstitutioner og beslutningstagere. Et solidt datagrundlag er afgørende for, at indsatsen rammer de reelle behov i branchen.

Vi har lige nu en reel mulighed for at præge, hvordan plastuddannelserne udvikler sig – blandt andet i lyset af, at der fra 2027 etableres nye grundforløb. Men det kræver, at vi har et solidt billede af virksomhedernes behov, siger adm. direktør i Plastindustrien Thomas Drustrup.

Jo flere virksomheder der deltager, desto stærkere står branchen i dialogen med både uddannelsesinstitutioner og beslutningstagere.

Tjek din indbakke og send dit svar

Det tager cirka 10 minutter at besvare spørgeskemaet, og vi har brug for dit svar senest d. 13. maj.

Spørgeskemaet er sendt til plastforarbejdende- og genanvendelsesvirksomheder, som er medlemmer af Plastindustrien. Modtageren er de personer, der er angivet som primær kontaktperson for din virksomhed i Plastindustriens medlemssystem.

Spørgeskemaet er sendt via mail over flere omgange i april, og i emnefeltet står der “Input til fremtidens kompetencer”.

Seneste nyheder

Aktuelt hos Plastindustrien