Hør Kina-ekspert Christina Boutrup på Netværksdagen 20. november

Christina Boutrup, en af Danmarks førende Kina-eksperter, gæster Netværksdagen 2025. Hun giver perspektiver på, hvad der sker i Kina – og hvad det betyder for danske plastvirksomheder.

boutrup

Christina Boutrup er journalist, Kina-ekspert og forfatter.

Når Plastindustrien den 20. november samler branchen til Netværksdagen 2025 på Hindsgavl Slot, bliver et af dagens højdepunkter et oplæg fra journalist og forfatter Christina Boutrup – en af Danmarks førende Kina-kendere.

Hun vil give sit bud på, hvordan kinesiske virksomheder udfordrer europæisk industri, og hvad det kan betyde for danske virksomheder.

Kina er i dag en global stormagt, der sætter retningen for markeder, teknologiudvikling og rammevilkår langt ud over egne grænser. Mange danske virksomheder oplever allerede konkurrence fra billige kinesiske produkter, mens andre ser nye muligheder på verdens største vækstmarked.

Samtidig er Kina frontløber inden for både grøn teknologi og digitalisering.

Stigende interesse for Kina

Christina Boutrup har i mange år fulgt Kinas udvikling tæt, bl.a. som korrespondent for TV 2 og Berlingske. Hun leverer både i Danmark og internationalt skarpe, engagerede perspektiver på teknologi, grøn omstilling og de globale markeder.

– Vi ved, at Kina er et vigtigt tema for mange virksomheder disse år. Derfor er vi også utrolig glade for, at Christina Boutrup har lyst til at dele ud af sin brede viden og give deltagerne på Netværksdagen nogle konkrete perspektiver på, hvad der sker i Kina – og hvad det betyder for danske plastvirksomheder, siger Martin Skajaa Wøldike, chef for presse og public affairs i Plastindustrien.

Netværksdagen byder traditionen tro på både faglige indlæg, erfaringsudveksling og stærke netværksmuligheder. Dagen begynder med fælles frokost, fortsætter med et spændende program – og afsluttes med middag, underholdning og uformelt samvær i netværksbaren.

Læs mere om Netværksdagen 2025 og tilmeld dig hér.

Seneste nyheder

Aktuelt hos Plastindustrien