Sektion åbner for optagelse af nye medlemmer
Afsætningen af genanvendt plast i Danmark skal fordobles inden 2028. Sådan lyder det ambitiøse mål fra Plastindustriens Genanvendelsessektion, der opfordrer flere virksomheder i plastværdikæden til at melde sig ind i sektionen og bidrage til en bæredygtig udvikling af plastindustrien.

AVL_FranzCuculiza-scaled-e1587033142890-800×450
Adm. direktør i Aage Vestergaard Larsen A/S og medlem af Genanvendelsessektionen Franz Cuculiza.
Plastindustriens Genanvendelsessektionen arbejder for, at brugt plast i langt højere grad bliver betragtet og behandlet som en værdifuld råvare. Målet er at fordoble afsætningen af genanvendt plast på markedet i Danmark inden 2028.
Brug for flere aktører med høje ambitioner
For at nå det ambitiøse mål og drive udviklingen fremad, er det nødvendigt at arbejde tættere sammen, påvirke beslutningstagere til at vedtage den mest effektive lovgivning og dele viden om de bedste praksisser inden for genanvendelse.
– Derfor rækker vi ud til andre virksomheder i plastværdikæden, der deler vores høje ambitionsniveau. Med større volumen og stærkere samarbejde kan vi skabe en endnu mere klima- og ressourcebevidst plastindustri og øge brugen af genanvendt plast, siger adm. direktør i Aage Vestergaard Larsen A/S og medlem af Genanvendelsessektionen Franz Cuculiza.
Et medlemskab af Genanvendelsessektionen giver blandt andet mulighed for at præge sektionens arbejde og rammebetingelserne for genanvendelse af plast i Danmark.
Krav til medlemskab
Et gennemgående krav til medlemskab er, at virksomhederne arbejder aktivt med genanvendelse og har en formuleret grøn strategi for brug af genanvendt plast.
Følgende virksomheder kan komme i betragtning:
- Virksomheder, der genanvender plast, sorterer plast eller genanvender plast til egen produktion.
- Aktører, der har plastsorteringsanlæg i Danmark, med henblik på genanvendelse.
- Producenter og deres kunder, der bruger genanvendt plast i deres produkter, og som har en klar ambition om at øge andelen af genanvendt plast – gerne med konkrete procentmål
Er du interesseret i at blive en del af Genanvendelsessektionen?
Hvis du ønsker at høre mere om Genanvendelsessektionen og medlemskab heraf, så kontakt Miljøpolitisk Chef i Plastindustrien og konsulent for Genanvendelsessektionen Christina Busk på cb@plast.dk eller tlf. 2949 4564.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

2. juni 2026
Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien
Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer.
Læs mere

22. maj 2026
Plastdagen 2026 satte fokus på robusthed i en usikker tid
Hvordan bliver plastvirksomheder mere robuste i en verden præget af geopolitisk uro, cybertrusler og øget konkurrence? Det var omdrejningspunktet, da godt 200 medlemmer og aktører fra plastbranchen torsdag den 21. maj var samlet til Plastdagen 2026 i Industriens Hus.
Læs mere

21. maj 2026
AddiThy vinder Plastprisen 2026
Vinder af Plastprisen 2026 blev AddiThy, der udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
Læs mere