Robotterne kommer – styrk din virksomhed til fremtiden

Hvordan optimerer man produktionen gennem automatisering? Hvilke muligheder findes der for at hente viden og tilskud – og hvordan har andre virksomheder grebet det an? Det får du svar på, når Termoplastsektionen inviterer til forårsmøde i automatiseringens tegn.

Termoplastsektionen inviterer til forårsmøde om automatisering torsdag den 3. april 2025. Dagen starter med et besøg hos Teknologisk Institut, hvor vi får indblik i de kompetencer de stiller til rådighed samt hvilke tilskudsmuligheder der findes på området. Vi møder også forskellige robotter på en kort lab-tour.

Herefter går turen til Universal Robots/Teradyne Robotics, som er en global frontløber inden for kollaborative robotter og en af Danmarks største eksportsucceser inden for teknologi. Fra deres base i Odense har de revolutioneret industrien med fleksible, brugervenlige cobots, der automatiserer produktion i alt fra plastindustrien til medicinalsektoren. Udover en generel introduktion til brugen af robotteknologi byder besøget også på en rundvisning i både showroom og produktion.

Hvad får du ud af at deltage?

  • Konkrete løsninger på automatisering – se eksempler fra virksomheder, der allerede har taget springet.
  • Indsigt i tilskud og støtteordninger – lær, hvordan din virksomhed kan få økonomisk støtte til automatiseringsprojekter gennem Teknologisk Institut.
  • Hands-on med robotteknologi – oplev de nyeste robotløsninger i aktion og bliv inspireret til at optimere din produktion.
  • Netværk med dine branchekolleger – mød andre fra plastbranchen, del erfaringer, og skab nye værdifulde kontakter.
  • En hyggelig afslutning med ølsmagning – rund dagen af med ølsmagning og Brew Burgers hos Anarkist Beer & Food Lab.

Tilmeld dig og læs mere her, men skynd dig – pladserne ryger hurtigt!

Arrangementet er for medlemmer af Termoplastsektionen, men Plastindustriens øvrige medlemmer er også velkomne!

Seneste nyheder

Aktuelt hos Plastindustrien