Michael Bayer Thomsen ny formand for Plastindustrien
Michael Bayer Thomsen, adm. direktør i LYNDDAHL og formand for Klimapartnerskabet for Produktionsvirksomheder, er ny formand for Plastindustrien. Han afløser Søren Ulstrup, der efter 12 år på posten giver stafetten videre.

Efter konstitueringen af Plastindustriens bestyrelse torsdag eftermiddag er Michael Bayer Thomsen udpeget som ny bestyrelsesformand. Han afløser Søren Ulstrup, der har stået i spidsen for foreningen i 12 år.
Michael Bayer Thomsen er administrerende direktør i plastvirksomheden LYNDDAHL og har siddet i Plastindustriens bestyrelse i en årrække.
– Jeg er både stolt og taknemmelig over den tillid, som bestyrelsen og Plastindustriens medlemsvirksomheder har vist mig. Plastindustrien står midt i nogle afgørende forandringer, og jeg ser frem til at videreføre det stærke arbejde, som Søren Ulstrup har stået i spidsen for. Vi skal fastholde vores fokus på den cirkulære økonomi, grøn omstilling og sikre, at branchen bliver hørt i den politiske debat, siger Michael Bayer Thomsen.
Ud over sin rolle i LYNDDAHL er Michael Bayer Thomsen også formand for Klimapartnerskabet for Produktionsvirksomheder.
– Jeg ser frem til at fortsætte arbejdet med at positionere Plastindustrien som en vigtig del af den grønne omstilling – og som en branche med stærke løsninger, dygtige virksomheder og masser af potentiale, siger Michael Bayer Thomsen.
Plastindustriens bestyrelse blev konstitueret i forlængelse af foreningens årsdag, Plastdagen, som blev afholdt i Industriens Hus torsdag.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

15. maj 2025
Michael Bayer Thomsen ny formand for Plastindustrien
Michael Bayer Thomsen, adm. direktør i LYNDDAHL og formand for Klimapartner-skabet for Produktionsvirksomheder, er ny formand for Plastindustrien. Han afløser Søren Ulstrup, der efter 12 år på posten giver stafetten videre.
Læs mere

15. maj 2025
CirkEL vinder Plastprisen 2025
Vinder af Plastprisen 2025 blev CirkEL-projektet, der har udviklet en metode til at genan-vende plast fra udtjente stikkontakter. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
Læs mere
10. maj 2025
Én spand vil være et skridt tilbage for genanvendelsen
Vi skal fortsætte med at sortere vores plastaffald, så det kan genanvendes de rigtige steder. Forslag om at gå tilbage til én affaldsspand vil sætte begrænsninger for genanvendelsen, lyder det fra de virksomheder, der skal bruge plasten igen.
Læs mere