Erhvervsminister Morten Bødskov besøgte Lynddahl i Ribe
Mandag besøgte erhvervsminister Morten Bødskov plastvirksomheden Lynddahl i Ribe. Her fik han en rundvisning på virksomheden, der blandt andet producerer haveslanger.

1737979860306
Erhvervsminister Morten Bødskov besøgte Ribe-virksomheden Lynddahl. I besøget deltog også Peter Kofod, DF, og Anders Kronborg, S. Foto: Lynddahl Group.
Virksomheden Lynddahl i Ribe producerer årligt 60 millioner meter haveslange. Hos Lynddahl har man benyttet sig af vækstlån fra Export and Investment Fund of Denmark, og blandt andet derfor besøgte erhvervsminister Morten Bødskov mandag d. 27. januar Ribe for at høre mere om Lynddahls erfaringer som dansk produktionsvirksomhed.
Under besøget fik ministeren sammen med folketingsmedlemmerne Peter Kofod, DF, og Anders Kronborg, S, en rundvisning af CEO Michael Bayer Thomsen, der præsenterede virksomhedens avancerede produktion af blandt andet haveslanger og biomedier.
I et LinkedIn-opslag kalder erhvervsministeren Lynddahl for “dansk produktionsindustri, når det er bedst.”
Morten Bødskov fremhæver blandt andet virksomhedens konkurrencedygtige, effektive og automatiserede produktion, som er med til at skabe vækst og arbejdspladser i Danmark.
Vækstlån
I juni 2024 indgik regeringen og et bredt flertal en ny iværksætteraftale, der skulle sikre bedre vilkår til dansk iværksætteri.
Som en del af aftalen blev der afsat 7,5 mia. kroner til at gøre ordningen med vækstlån permanent.
Lynddahl er én af de virksomheder, der har benyttet sig af vækstlån. Under besøget blev det diskuteret, hvordan den nye iværksætteraftale kan bidrage til yderligere udvikling.

1737979860301
Under besøget fik Anders Kronborg (tv.), Morten Bødskov og Peter Kofod en rundvisning på virksomheden af Lynddahls CEO, Michael Bayer Thomsen. Foto. Lynddahl Group.
Seneste nyheder
Aktuelt hos Plastindustrien

29. september 2026
Godt med loft over kommunernes affaldsregning til virksomheder – men kvalitet skal også tænkes ind
Plastindustrien hilser det velkommen, at regeringen vil indføre et fast loft over, hvor meget kommunerne kan opkræve virksomhederne for håndteringen af emballageaffald. Brancheorganisationen har længe efterlyst en model, der sikrer et mere gennemsigtigt og effektivt producentansvar.
Læs mere

24. september 2026
Se billeder og højdepunkter fra Netværksdagen 2026
Plastindustriens nye strategiske fora var i fokus på Netværksdagen 2026. Medlemmer fra hele plastbranchen bidrog med konkrete input til, hvad foraene skal arbejde med, og hvordan de skal fungere. Som altid var der god tid til netværk på tværs af branchen.
Læs mere

11. august 2026
Nye EU-regler for emballage
Fra den 12. august 2026 gælder nye regler om emballage. Her får du et kort overblik over de vigtigste ændringer, og hvad de betyder for din virksomhed.
Læs mere